تبلیغات
گروه فرهنگی تبلیغی آیت الله آقانجفی قوچانی(ره) - آیا سرسفره نشستن خانم ها با مردان نامحرم حرام است ؟
" اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. "
آیا سرسفره نشستن خانم ها با مردان نامحرم حرام است ؟

√ پاسخ : اگر مراعات بشود مانعی ندارد .

فرض کنید که خانم آرایش ندارد و مواظبت کرده است و حجاب کامل هم دارد و دستهایش هم تا مچ پوشیده است مانعی ندارد .

اینکه چون نامحرم سر سفره است باعث نمی شود که کار حرام باشد .در اسلام چیزی به نام نامحرم و نامحرم تر وجود ندارد و اشخاص یا محرمند یا نامحرم و رابطۀ خویشاوندی سبب کم شدن نامحرمی نیست.

نشستن زن با پوشش ناکافی بر سر سفرۀ غذایی که افراد نامحرم هم حضور دارند - به طوری که هنگام صرف غذا چشم نامحرم به مو و بدن او می افتد - حرام است...

از آن جا که گاهی در میهمانی ها محرم و نامحرم کنار یک سفره یا دور یک میز می نشینند و زن ها ممکن است هنگام برداشتن چیزی یا غذا خوردن حجابشان کنار برود، واجب است مراقبت کنند که دستانشان (از مچ به بالا) کاملاً پوشیده باشد.

بیاموزیم

زهرا اشراقی نوۀ حضرت امام خمینی قدس سره‌:

«از مسائلی که امام بیش تر به آن توجه داشتند، محدود بودن ارتباط میان زن و مرد بود. یادم هست که ده سال بیش تر نداشتم و با برادرها و پسرخاله ام قایم موشک بازی می کردم، حجاب هم داشتم. امّا امام یک روز مرا صدا کردند و گفتند: شما هیچ تفاوتی با خواهرتان ندارید؛ مگر او با پسرها بازی می کند که شما بازی می کنید، از آن روز به بعد با پسرها بازی نکردم.»

------------------------
منبع: احکام مصور پوشش بانوان؛ مسئله 57 و 58
طبقه بندی: احکام، 
برچسب ها: نامحرم، حرام، نوۀ امام، زهرا اشراقی، وبلاگ گروه فرهنگی تبلیغی آیت الله آقانجفی قوچانی(ره)،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 28 اسفند 1392 | توسط : حسن گندمکار | نظرات()